Aplikační integrace
U aplikační integrace jde v zásadě o realizaci výměny informací (různého charakteru) mezi různými aplikacemi. Výměna přitom může probíhat s využitím široké škály transportních technologií – např. přes sdílený soubor, databáze, webové služby apod.
Motivace pro integraci je značná. Úspěšný integrační projekt má velkou přidanou hodnotu – rozšiřuje možnosti integrovaných aplikací a jejich uživatelům i provozovatelům zjednodušuje práci a údržbu (v mnoha případech velice výrazně).
V SOA je základním stavebním prvkem služba (service). Ta by měla splňovat řadu různých principů, mezi které patří například standardizovaný kontrakt, abstrakce, autonomie nebo znovupoužitelnost. Služby jsou nezávislé na komunikačním protokolu a lze je spravovat v registru služeb.
Open source nástroje
V oblasti nástrojů pro podporu integrace lze volit z celé řady existujících open source řešení. Ta pokrývají základní oblasti jako Message Broker (třeba JBoss A-MQ, Apache ActiveMQ, RabbitMQ nebo HornetQ), integrační frameworky (například Apache Camel nebo Spring Integration) a kompletní integrační řešení (JBoss Fuse, JBoss Fuse Service Works, Fabric8, Mule ESB nebo Talend).
Výhodou technologií open source je nejen volně dostupný kód softwaru, ale především také podpora otevřených standardů a vysoká adaptabilita vůči potřebám zákazníka. Na druhé straně výzvou je obtížnější zavedení a údržba, které se většinou neobejdou bez pokročilého know-how na straně integračního/IT týmu.